Zvyšovanie záťaže pri posilňovaní patrí k základom, ak sa snažíme zmeniť vzhľad postavy. Aby sme v tejto činnosti boli úspešní, malo by byť naším cieľom vybudovanie novej svalovej hmoty a nemusí ísť nutne o veľké množstvo. Napríklad pri chudnutí stačí získať niekoľko málo kilogramov svalov a postava úplne zásadne zmení vzhľad. Keď potom rastú svaly, väčšinou dôjde aj k rastu sily.

Zvyšovať záťaž nejde donekonečna. Na druhej strane by mal každý dosiahnuť zlepšenie, ktoré zabezpečia rast svalov, aby došlo k zmenám na postave oproti dobe, kedy sme sa cvičením začínali. Keď sme na konci svojim možností, čo sa týka schopnosti dvíhať vyššiu váhu, môžeme ešte použiť intenzifikačné metódy, ktoré ďalej zabezpečí impulz k rastu.

Kedy a koľko si teda pridávať záťaže, aby dochádzalo k zlepšeniu? Ak sme ešte nenaplnili svoje možnosti v sile, potom si telo samo povie, kedy pridať na činku ďalšiu hmotnosť. Niekto to spozná jednoduchšie, iní idú za cieľom ťažšie. Niekedy to chce naozaj prekonať len akýsi psychický blok, ktorý nám nedovoľuje použiť ťažšie záťaž.

Ak však v sérii používame viac ako 10 opakovaní, prípadne počet, ktorý nám najviac zaberá, pracujeme s presnou technikou a cviky nám nerobia žiadne problémy, potom je jednoznačne čas na zvýšenie záťaže. Väčšinou postačí zvýšiť záťaž o niekoľko kilogramov a telo odpovie na neznámu záťaž opätovným rastom sily a hmoty. Naopak nevhodné zvyšovanie váhy, na ktorú telo ešte nie je pripravené, väčšinou znamená cvičenie so zlou technikou a je preto rizikové.

Ak chceme pridávať záťaž s ohľadom na čo najväčšiu bezpečnosť, potom by sme mali pridať niekoľko kilogramov až vtedy, keď v sérii výrazne prekračujeme obvyklý počet opakovaní v sérii, ktoré bežne vykonávame. Aj keď sme silní viac a mohli by sme si pridať na činku viac kilogramov, môže byť niekedy výhodnejšie pridávať záťaž postupne a využívať tak dlhšiu dobu efektu čoraz väčšieho zaťaženia, ktoré prináša rast.

Počet opakovaní, kedy zvyšujeme záťaž, je čisto individuálny. Niekomu totiž zaberá v tréningu lepšie menší počet opakovaní, inému naopak vyšší počet opakovaní. Princíp pridávania záťaže je teda rovnaký, ale s ohľadom na počet opakovaní, ktorý nám najviac zaberá v tréningu na rast svalovej hmoty.

Keď už budeme dvíhať väčšie váhy, mali by sme dbať aj na výživu kĺbov. Napríklad pri drepoch sú dosť zaťažované. Jedným z odporúčaných výživových doplnkov je napríklad kolagén, ktorý je základnou zložkou podporných tkanív.

Ak už nie sme schopní pridať záťaž alebo už ani nechceme, potom skracujeme prestávky medzi sériami, spájame séria dohromady, používame vynútená alebo negatívne opakovania alebo použijeme niektorú ďalšiu intenzifikačné metódu. Na záver jedna štúdia hovorí, že nie je ani tak dôležitá celková záťaž ako to, že dokážeme každú sériu do zlyhania, nech ju robíme s ľahšou alebo ťažšie činkou. Zároveň je dobré striedať v rôznych tréningoch počty opakovaní. Každopádne určitú hmotnosť činka musí mať, aby došlo k rastu svalov. Ako ťažká bude, koľko opakovaní budeme robiť a aké výsledky budeme mať, záleží len na každom z nás.