Veľmi účinným nástrojom pre zlepšenie spaľovania tukov sú tzv. sacharidové vlny. Ide o manipuláciu so sacharidmi v strave, vďaka ktorej sa nespomaľuje metabolizmus. Podporí sa využitie tuku ako zdroja energie a tým možno bez zbytočného dlhodobého obmedzovania sacharidov v strave docieliť lepšie výsledky. Navyše tým šetríme svalovú hmotu, ktorá má význam pre zachovanie rýchlosti metabolizmu a spaľovanie väčšieho množstva energie aj v čase, keď zrovna nevykonávame žiadnu činnosť. Pre ochranu svalovej hmoty musíme prijať dostatočné množstvo kvalitných proteínov, väčšinou medzi 1,5 – 2 g na kg telesnej hmotnosti.

Základom cyklovanie sacharidov je ich premenlivý príjem. Možných postupov je viac a veľmi záleží na tom, ako kto na obmedzenia a pridávanie energie reaguje. Základný princíp je však vždy rovnaký. Potrebujeme donútiť telo efektívnejšie spaľovať tuky.

Prvým postupom je týždenný cyklus, kedy od pondelka do nedele postupne zvyšujeme príjem sacharidov. Tento postup opakujeme tak dlho, pokiaľ chceme spaľovať tuk. Povedzme, že v pondelok začneme na 50 g sacharidov. Postupne pridávame v rovnomernom množstve tak, aby sme v nedeľu skončili na 450 g. Toto množstvo sa môže líšiť podľa individuality, ako je hmotnosť alebo schopnosť spaľovať tuky.

Ďalšou možnosťou je striedať normálne príjem sacharidov a dva dni v týždni ich podiel výrazne znížiť. Vedci zistili, že pri tomto režime došlo k výraznejšiemu úbytku tukov ako keď sa obmedzovali sacharidy v strave po celú dobu chudnutia.

Treťou možnosťou môže byť jeden deň s vysokým množstvom sacharidov nasledovaný tromi dňami s nízkym obsahom cukrov. Pri váhe športovca 80 kg by nízky obsah bol cca 100 g a pri vyššom obsahu potom cca 280 g za deň.

Je potrebné určiť nielen príjem, ale podľa neho aj výdaj energie, keďže princíp chudnutia zostáva vždy rovnaký – dosiahnutie energetického deficitu. Potom pri doplnení sacharidov nehrozí nabratie tukov, pretože sa dopĺňajú predovšetkým vyprázdnené glykogénové zásoby. Možností cyklovania sacharidov určite nájdete viac. Môže to byť napríklad systém 2 dni s nízkych obsahom cukru a dva dni s vysokým. Každý by si mal tento systém upraviť podľa svojej individuality.

Tip: pre ideálne množstvo príjmu sacharidov, ale aj kalórií, je dobré vážiť si jedlá. Dobré váhy do kuchyne nájdete napríklad na najlacnejsiemeradla.sk.

Ak chce niekto skúsiť cyklovania sacharidov, neznamená to, že môžeme v dňoch s voľnejším príjmom cukrov konzumovať neobmedzene jednoduché cukry. Platia stále stravovacie pravidlá pri výbere potravín, kedy dávame prednosť sacharidom, ako sú celozrnné pečivo, zemiaky, ryža alebo ovsené vločky. Nezabúdame ani na zeleninu a ovocie. Aby však nebolo všetko tak striktný, je povolené raz za približne 10 dní dopriať si aj niečo zakázané. Len takého jedla nesmie byť príliš. Kúsok čokolády alebo iné kalorické potraviny môže povzbudiť organizmus. Zrýchlime tým metabolizmus, pretože telo bude predpokladať, že hladovanie skončilo a zároveň si môžeme aspoň občas dopriať niečo zakázané.

Pre podporu spaľovania tuku je vhodné nestimulovať produkciu inzulínu pred tréningom. Preto sa neodporúča konzumovať jednoduché cukry pred tréningom, ak je cieľom spaľovanie tukov. Niekoľko hodín pred spaním už nekonzumujeme sacharidy. Podporíme tým vylučovanie prirodzeného rastového hormónu, ktorý podporuje spaľovanie tukov a rast svalov, ktoré zase zrýchľujú metabolizmus.

Podporiť prácu tela pri sacharidových vlnách možno aj vhodnou voľbou ďalších zložiek stravy. Ak totiž k tejto metóde pridáme dostatočný príjem proteínov a zabránime tým odbúravanie svalovej hmoty a k tomu zaradíme do stravy tzv. Zdravé tuky, ktoré podľa vedcov pôsobí tiež na spaľovanie tukov, potom máme takmer vyhrané. Zdravé tuky nájdeme napr. V rybách, ľanovom semienku, využiť možno aj avokádo, orechy alebo olivový olej. Teraz už stačí dať telu podmet k spaľovaniu tukov pravidelnou pohybovou aktivitou a kilá pôjdu dole. Telo má obranné funkcie proti tomu, keď držíme energetický príjem veľmi nízko. Spomalí sa tak metabolizmus a chudnutie sa často zastaví. Ak však telo pomäťme a nebude vedieť, že sa snažíme spáliť tuk, potom bude úbytok tuku jednoduchšie.