Čo všetko patrí do bežeckej výbavy? Predstavujeme kúsky do každého počasia, bez ktorých sa nezaobídete.

Behanie je lacný šport, keď sa pozrieme na vybavenie (nemusíte kupovať žiadne helmy, chrániče a náradie na cvičenie) a priestor (behať môžete kedykoľvek, kdekoľvek a zadarmo). Na výbere bežeckého oblečenia si ale dajte záležať.

 

Bežecké oblečenie – čo na seba podľa počasia

Pokiaľ chcete behať po celý rok, budete okrem vhodných bežeckých tenisiek potrebovať ešte oblečenia podľa ročného obdobia: na jar spoločne s jeseňou, na zimu a na leto.

Pamätajte na to, že pri behu sa zahrejete, a tak vždy vyberajte svoje bežecké oblečenie ako by ste behali za teploty o 5 stupňov vyššej, než je tá skutočná. Nikdy nie je na škodu mať so sebou ľahučkú bežeckú bundu, ktorá vás uchráni pred dažďom a vetrom.

 

Oblečenie na behanie v daždi

Čo sa týka behania v daždi a v zime alebo za sneženia, platí, že to s oblečením nemusíte preháňať. Dôležité ale je po ukončení tréningu vbehnúť pod teplú sprchu a obliecť sa do suchého.

Ak beháte často dlhšie trate v daždi alebo na klzkom teréne (napr. po nespevnených lesných chodníkoch), kúpte si okrem nepremokavej bundy tiež trailovej topánky s nesmekavou podrážkou a goretex membránou, ktorá odvádza vlhkosť a udrží vaše nohy v suchu.

 

Základné bežecké oblečenie a výbava

 • bežecké ponožky
 • kraťasy alebo krátke elasťáky
 • dlhé legíny alebo elasťáky
 • 3/4 legíny alebo elasťáky
 • bežecká podprsenka (ženy) – vyberajte tú s maximálnou podporou
 • tielko z funkčného materiálu
 • tričko z funkčného materiálu (krátky rukáv)
 • tričko z funkčného materiálu (dlhý rukáv)
 • termo tričko s dlhým rukávom
 • ľahká mikina
 • nepremokavá a vetru vzdorná ľahká bunda
 • funkčné spodné prádlo (z priedušného materiálu, ktorý odvádza pot od tela)
 • zimná súprava (čiapky, rukavice, tunel na krk)
 • čelovka, ak beháte často za tmy, reflexné prvky a náramky

 

Bežecké oblečenie lacno – ako spoznať kvalitné vybavenie

Čo sa týka bežeckého oblečenia, nepotrebujete to najdrahšie na svete, ale ani by ste nemali šetriť do posledného centu. Je lepšie zaobstarať si pár kvalitných kúskov než striedať každú chvíľu bavlnené tričká, ktoré neodvádzajú pot, alebo každé dva mesiace zodrať tenisky, ktoré na behanie vôbec nie sú vhodné. Väčšinu bežeckého vybavenia použijete aj v posilňovni alebo na skupinových kardio lekciách.

Čo sa týka kvality a ceny, najlepšou radou je vyberať známe športové značky, ktoré vyrábajú oblečenie s nemeniacimi vlastnosťami pri praní a častom používaní. Vyberajte ale s rozvahou: preverte použitý materiál uvedený na ceduľke. Dobrým tipom je, že napríklad mikinu môžete na beh nosiť akúkoľvek ľahkú, ktorá dobre sedí na tele, zatiaľ čo nepremokavú bundu je lepšie vybrať od overené značky, s certifikáciami o nepremokavosti a vetru vzdornosť.

Špeciálne bežecké oblečenie pre vás môže fungovať ako motivácia – vždy, keď si kúpite nejaké nové, budete chcieť čo najskôr vyraziť, a potom znova a znova … veľa kvalitných bežeckých tričiek a doplnkov môžete tiež získať na pretekoch ako súčasť štartového balíčka.

 

Oblečenie na behanie – spodná bielizeň a bežecké ponožky

Často prehliadanou súčasťou vybavenia je práve spodná bielizeň a ponožky. Akonáhle ale raz vybehnete v skvele padnúcich nohavičkách a trenírkach, ktoré odvádzajú pot a nikde netlačia a neškrabú, nebudete ich chcieť vymeniť za iné.

Čo sa týka ponožiek, na štandardné výbehy vám postačia akékoľvek tenké ponožky. Na preteky, beh v daždi a zime je dobré zaobstarať si bežecké ponožky, ktoré majú silnejšie vlákna v päte a špičke a nezošmýkajú sa z nohy. Niektoré majú tiež antibakteriálnu úpravu či vlastnosti rovnaké ako u termo bielizne.

Dámy by si mali dať záležať na výbere bežeckej podprsenky, ktorá by mala mať maximálnu podporu. Prsia by sa pri behu nemali skoro vôbec hýbať kvôli pohodliu a tiež z estetických dôvodov do budúcna.

 

Športová obuv na behanie

Ak začínate behať, prvé týždne môžete zobrať nejaké staré tenisky a tie ešte „zodrať“. Je to možno aj lepšia voľba ako hneď kupovať drahšie, ale o to viac kvalitnú športovú obuv. Akonáhle si po pár týždňoch uvedomíte, že beh nie je pre vás. Nič sa nedeje a stratíte len staré tenisky.

Na druhej strane, ak sa vám beh zapáči, je lepšie si zakúpiť vhodnú obuv na behanie, ktorá ochráni vaše chodidlo a bude sa vám v nej pohodlnejšie behať.